Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mitől szenved a mérnök, és mitől a bölcsész?

Egy, a felsőoktatásban tanuló diákok körében elvégzett kutatás szerint kapcsolat mutatható ki a diákok szellemi irányultsága és bizonyos agyi rendellenességek között.

Tovább

Kisebb az agyunk, mint gondoltuk

Sokszor halljuk, hogy az emberi agy mintegy százmilliárd neuront tartalmaz. Nos, egy új tanulmány szerint kevesebbet.

Tovább

Vörös törpék körül valószínűbb az élet

Kutatók szerint a vörös törpe típusú csillagok körül szélesebb a lakhatósági zóna, mint azt eddig gondolták.

Tovább

Fénynél gyorsabb neutrínók: mérési hiba, vagy valóság?

Valószínűleg mindenki emlékszik még a múlt szeptemberben a világot bejáró hírre, miszerint fénynél gyorsabb neutrínókat találtak a CERN tudósai. A legújabb hírek szerint jól végezték el a kísérletet, mégsem gyorsabbak a fénynél a neutrínók.

Tovább

Az ősleves és az evolúció

Új kutatások alapján úgy látszik, az evolúció nem csak az élőlények körében működik.

Tovább

11 kép 2012-ből

Néhány érdekesebb, csillagászati témájú, idén publikált kép.

 

A fenti képen tornádószerű plazmaképződményeket figyelhetünk meg a Nap felszínén. A kép a NASA Solar Dynamics Observatory műholdja által kézített, 30 órás videóból származik. A videót itt nézhetitek meg.

Az USA délkeleti része a Nemzetközi Űrállomásról. Így nézett ki Atlanta (középen) és Jacksonville (jobbra lent) környéke január 29-én 300 km magasról. Érdemes megfigyelni, ahogy a kisebb-nagyobb városok és az azokat összekötő utak fényhálót szőnek a kontinens egy darabkájára.

Egy magyar vonatkozású kép: Ladányi Tamás Veszprém városában örökítette meg a Hold fényudvarát. A képről itt tudhatsz meg többet.

A Szaturnusz Rhea (elől) és Titán nevezetű holdja. A képet tavaly decemberben készítette a Cassini űrszonda a két holdról. A kép készítésekor az űrszonda 1,3 illetve 2 millió kilométerre volt a két égitesttől. A felvételen jól látható a Titán sűrű, nitrogénben gazdag légköre, illetve a Rhea kráterekkel szabdalt felszíne.

Az NGC 6752 gömbhalmaz a maga tízmilliárd éves életkorával egyike a legöregebb ismert csillagcsoportosulásoknak. Érdekessége, hogy nagyon sok, ún. 'blue struggler' típusú csillag található benne. Ezeknek a közös jellemzője, hogy a színképük alapján sokkal fiatalabbak a gömbhalmazt alkotó legtöbb csillagnál. Ez azért meglepő, mivel a gömbhalmazokban a csillagképződés szinte teljesen leállt. Egyes elméletek szerint a 'blue struggler-ek' keletkezése csillagok összeütközésének eredménye.

Sarki fény Kanada északnyugati része felett. A február 14-én készült felvételen látható aurora borealis érdekessége, hogy ebben az időben nem volt nagyobb napkitörés, ami okozhatta volna.

Jean-Luc Dauvergne képe az Észak-Amerika ködről. A képet még 2007-ben készítette a Pic du Midi hegyen, de csak 2012 február 16-án publikálták.

Ismét egy Ladányi kép: A Kab-hegyen fotózta le a növekvő Holdat. További részletek itt.

Az ESO 243-49 jelzésű galaxis egy igen különleges középsúlyú fekete lyuknak ad otthont: valószínűsíthető, hogy a fekete lyuk egy törpegalaxis túlélője, amit az Eso 243-49 kebelezett be.

A fenti képen a szén-monoxid eloszlása figyelhető meg, ahogyan azt a Planck műhold látja. A tudósok a CO-molekulákat használják arra, hogy a molekulafelhőket detektálják. A képen a Planck adatait kékkel, a korábbi mérések eredményeit pirossal jelölték. Látható, hogy ez az első, teljes égboltot lefedő CO-térkép.

Február 13-án emelkedett fel az első Vega típusú hordozórakéta Francia Guyanából. A kilövés magyar szempontból is különösen fontos volt: a  rakéta fedélzetén utazott az azóta hibátlanul működő Masat-1.

 

Forrás: space.com

Tovább

Lerészegedés a túlélésért

A gyümölcslégy lárvája egy eléggé különös formáját választotta a paraziták elleni védekezésnek: leissza magát a sárga földig, amitől azok elpusztulnak a vérében.

Tovább

Csendben kiabáló pápaszemes makik

A legújabb eredmények alapján a fülöp-szigeteki pápaszemes maki nem is annyira néma, mint amilyennek eddig gondoltuk.

Tovább

Millenium Falcon a Balti-tenger alatt?

A tengerek kutatói sok mindent találtak már eddig a nagy vizek mélyén, gondoljunk csak a hatalmas hajóroncsokra vagy elsüllyedt kincsekre. De a legutóbbi felfedezés minden szempontból különleges: egy Balti-tengeren kutatásokat végző csoport a tenger fenekén olyan tárgyra bukkant, amely feltűnően hasonlít Han Solo űrhajójára. Vajon tényleg egy vérbeli szenzációra bukkantak, vagy az egész nem több egy ügyes trükknél?

Tovább

A legrégebbi megfigyelt SN Ia szupernóva robbanás

Csillagászok megfigyelték az eddigi legrégebbi Ia típusú szupernóvát. Ennek segítségével a tudósok jobban megérthetik az Univerzum tágulását, valamint a tágulást gyorsító sötét energia természetét.

Tovább
0 db

Követők

Toochee Zanphagras pestabacsi kicsimate galaktika Köznapi Tharquuis myexpeti mesh126 renter rockfarkas pappék Kandr4 Gavarra

Hirdetés

Galaktika

blogavatar

Minden, ami tudomány, minden ami fantasztikus... és minden, ami tudományosan fantasztikus. A Galaktika hivatalos blogja. Lépj a jövőbe!

Utoljára kommentelt bejegyzések

img src="/images/hex-loader2.gif" width="300" alt="" />

Utolsó kommentek