A csillagászok, űrkutatók és egyéb tudósok nemcsak a napi problémákkal foglalkoznak, hanem időnként – néha csak pihenésként vagy gondolatkísérletként – futurisztikus, gyakran meghökkentő teóriákat dolgoznak ki. A következő elmélet egy nagyon távoli, de roppant érdekes jövőbe vezet el minket.
Egyszer eljöhet az a nap, amikor kinőjük szülőbolygónkat. Sikerül megteremtenünk azt a technikát, amivel belakhatjuk a környező űrt, meghódíthatjuk a Naprendszer többi bolygóját. De elérkezhet az a pillanat is, amikor már mindez kevés lesz. Ha minden talpalatnyi lakható helyet elfoglalunk, akkor már csak egyetlen lehetőség kínál nekünk fejlődést: ha újabbat építünk magunknak.
Ne egy gömb, a Föld felszínén éljünk, hanem egy üreges gömb belsejében! Ez a gömb legyen akkora, mint a Föld pályája, vagyis 150 millió kilométer sugarú, és a közepében trónoljon a Nap.
Az összes energia csak a miénk, a hatalmas belső felület alkalmas arra, hogy lakhatóvá tegyük. A Föld felszíne 510 072 000 négyzetkilométer, a Dyson-gömb belső felszíne 70 650 000 000 000 000 négyzetkilométer. Vagyis 138,5 milliószor nagyobb. Mintha 138 millió új Földet kapnánk ajándékba. Telepítsünk légkört, óceánokat, szárazföldeket, és elképesztő mértékű fejlődési tér nyílik meg előttünk.
Ha többet akarsz tudni A dyson-gömbről, hogy ki építhet ilyet és hogyan, akkor keresd a decemberi Galaktika magazint az újságosoknál vagy a szerkesztőségben. Ott részletesen olvashatsz a témáról.